klimatyzacja i wentylacja Warszawa
Strona Główna    Artykuły    Linki    Kategorie Newsów
  Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Szukaj
  Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 3
Najnowszy Użytkownik: JuleneOn
  pompa
klimatyzatory Panasonic Wyobraźmy sobie, ze taka rura jest otoczona (okryta, omywana) płaszczem wodnym o temp.t=5*C - cały czas -ponieważ rzeka płynie :!: Więc podgrzanie czynnika o tem. początkowej Tp=1*C do temp. końcowej Tk=5*C; dT=4*C, to tylko kwestia szybkości przepływu czynnika lub długości rury klimatyzacji. Załóżmy, ze tym czynnikiem jest woda która płynie w rurze z prędkością v=1kg(litra)/s i trzeba ją podgrzać o dt=4*C.
Podstawiając do wzoru Q=m * Cw * dT = ~17 kJ. Czyli potrzebuję na takie podgrzanie Q=17kJ ciepła.
I teraz objętość rury V=pi *r2 * L ~3,5litra, czyli 1kg :arrow: 1litr będzie przebywał w rurze t=~3,5sek. Ponieważ prędkość przepływu v=1kg/sek.
Więc P=Q/t=17kJ/3,5sek= 4,8kW. Rzeka poprzez rurę powinna dostarczyć moc 4,8kW.
Dzieląc moc P przez długość rur L otrzymam wydajność jaką powinien mieć 1mb rury K=4,8kW/20m = 0,24kW=240W/m - teoretycznie. Gdybym chciał policzyć to najpierw bym obliczył powierzchnię wymiany ciepła i porównał ja z powierzchnią wymiany opisanych czy "fabrycznych" pomp ciepła. Intensywność wymiany ciepła rurki jest z pewnością wielokrotnie niższa niż wymiennika i są na to stosowne wzory empiryczne. Wymiana ciepła to nie tylko przewodzenie od wyższej temperatury do niższej z liniowo obliczana sprawnością :) Pomijam oczywiście bezpośrednie parowanie i bardzo wątpię w uzyskanie w tych warunkach 0.5 kW/1mb bo jeszcze szybciej by obrosła lodem :D (temperatura parowania pewnie z -20°C), co też od biedy można obliczyć , tyle że ani warto ani mi się chce.
Tradycyjnie nie upieram się przy swoim i klimaty mogę się mylić bo się nie znam i tylko przypadkiem parę rzeczy mi się udało zrobić, może właśnie na przeciw mojej sceptycznej naturze
Natomiast podchodząc poważnie do tematu , to źródło o bardzo ograniczonej możliwości schładzania wody w stosunku do klasycznego układu woda-woda , gdzie 3°C to bezpieczna granica schładzania. Trzeba by zatem ograniczyć schładzanie kosztem zwiększenia przepływu. To skutkuje gwałtownym wzrostem kosztów tłoczenia DZ i dramatycznym spadkiem ogólnego COP. Koszty tłoczenia są zawsze podstawowym elementem analizy energetycznej pomp woda-woda. Zastosowanie jakiegokolwiek układu pośredniczącego obniży temperaturę parowania do nieakceptowalnych wartości. Z pewnością lepszy byłby zwyczajny kolektor poziomy ułożony wzdłuż brzegu albo i w korycie, ale to już tylko teoria :) , bo wykonanie trudne i bezprawne.
A gdyby kto zapytał co robić to bym odpowiedział, że jak jest rzeka to jest ogromna szansa na to, że można w pobliżu (na swojej posesji) wykonać płytką studnię do czerpania wody podskórnej, która nie tylko że będzie miała wyższą temperaturę ale i jej skład chemiczny pozwoli na zastosowanie pompy ciepła WODA-WODA, jaką ja się cieszę z powodzeniem od kilku lat.
  Komentarze
Brak komentarzy.
  Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
  Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie